کامبوچا چیست ؟

کمبوچا چیست ؟؟

کامبوچا نوعی نوشیدنی تخمیری سرشار از ویتامین­های گروه B، اسیدهای آمینه مختلف، پلی فنول­ها و پروبیوتیک­ها است که برای سلامت بدن فواید زیادی دارد. خواص عمومی محصولات برنا کامبوچا شامل: بهبود عملکرد سیستم گوارش، مبارزه با سرطان، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، افزایش دهنده انرژی بدن، تناسب اندام وکاهش وزن، کمک به سالم ماندن کبد، کاهش دهنده ورم و درد مفاصل، کمک به سلامت قلب و عروق می­باشد.

 

بیشتر سلول­های خون را گلبول­های قرمز تشکیل می­دهند و اکسیژن را به تمامی بدن می­رسانند. افزایش تعداد گلبول­های قرمز خون و در نتیجه ایجاد غلظت خون باعث می­شود جریان خون به سمت اندام­های بدن کاهش یابد و گاهی نیز لخته­های خون تشکیل می­شوند. سن شیوع این عارضه بالای چهل سال بوده و در آقایان شایع‌تر است. مهم‌ترین اقدامات برای کنترل و کاهش غلظت خون: درمان بیماری­های اولیه، عدم استعمال هرگونه دخانیات، دوری از محیط‌های آلوده، قرار نگرفتن در معرض آلودگی هوا، نوشیدن فراوان مایعات (۸ لیوان آب و سایر مایعات) در روز و اصلاح الگوی غذایی است که بسیار موثر خواهند بود.

 

 

 

مزایای کامبوچا

فوائد و منافع زیادی برای کامبوچا بیان شده است اما مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

۱) سلامت روده

براساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۴ مشخص شد، طی روند تخمیر، کامبوچا سرشاز از پروبیوتیک می‌شود. عملکرد باکتری‌های پروبیوتیک مشابه باکتری‌های سالم روده است. با افزایش پروبیوتیک سلامت عمومی روده بهبود می‌یابد. باکتری پروبیوتیک برای درمان اسهال مفید بوده و برخی تحقیقات نشان می‌دهد که به کاهش سندرم روده تحریک پذیر (IBS)  نیز کمک می‌کند. در حال حاضر تحقیقات بیشتری درباره تاثیرات پروبیوتیک بر سلامتی روده انجام می‌شود.

اما ارتباط این باکتری‌ها و عملکرد روده نشان دهنده‌ی اثرات مثبت باکتری‌ها است. باکتری‌های مفید روده در تقویت سیستم ایمنی نقش دارند پس اگر پروبیوتیک‌های موجود در کامبوچا سلامت روده را بهبود بخشند، در نتیجه به صورت غیر مستقیم, سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کنند.

۲) کاهش خطر ابتلا به سرطان

شواهدی از تاثیرات نوشیدن کامبوچا بر کاهش خطر سرطان وجود دارد. مطالعه‌ی انجام شده در سال ۲۰۰۸ نشان داد کامبوچا از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند. تحقیقات بیشتری در سال ۲۰۱۳ نشان داد که کامبوچا بر شرایط بقای سلول‌های سرطانی تاثیر گذاشته و رشد آن‌ها را کاهش می‌دهد. هر دو مطالعه نقش و تاثیر کامبوچا در درمان و جلوگیری از سرطان را تایید می‌کنند. البته باید گفت این نتایج آزمایشات انجام شده در محیط آزمایشگاهی بوده و تحقیقات بیشتری لازم است تا ببینیم آیا خطر ابتلا به سرطان در افرادی که کامبوچا می‌نوشند کمتر از سایر افراد است یا نه!

۳) کاهش خطر عفونت

اسید استیک، اسیدی است که در هنگام تخمیر سرکه تولید می‌شود و در کمبوچا نیز یافت می‌گردد. یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۰ نشان داد که کامبوچا قادر به کشتن میکروب‌ها بوده و با طیف وسیعی از باکتری‌ها مبارزه می‌کند. این امر نشان می‌دهد با نوشیدن کامبوچا پیش از ایجاد عفونت‌های سنگین، می‌توان باکتری را از بین برد.

۴) درمان افسردگی

یافته‌ها به ارتباط بین پروبیوتیک‌ها و افسردگی اشاره داشته و نشان می‌دهند که نوشیدن کامبوچا غنی از پروبیوتیک به ارتقای سلامت روانی کمک می‌کند. مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۷ تأییدی بر ارتباط کامبوچا و افسردگی بود. بررسی‌ها نشان دادند پروبیوتیک‌ها در درمان بیماری‌های روحی موثرند اما تحقیقات بیشتری برای اثبات چگونگی اثر آن‌ها نیاز است.

 

۵) کنترل دیابت نوع دو

این نوشیدنی در کنترل دیابت نوع دو نیز دخیل است. در سال ۲۰۱۲ دانشمندان اعلام کردند کامبوچا با کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاربرد دارد. محققان در حال انجام آزمایشات پیشرفته برای استفاده از این نوشیدنی به عنوان داروی دیابت هستند.

۶) کبد

آنتی اکسیدان‌های موجود در کامبوچا به تخریب سلول‌های مهاجم در بدن کمک می‌کند. برخی از مطالعات که در سال ۲۰۱۱ انجام شده است، بیان می‌کند که غلظت بالای آنتی اکسیدان موجود در کامبوچا باعث کاهش سموم در کبد می‌شود. این امر نشان می‌دهد کامبوچا می‌تواند نقش مهمی در ارتقاء سلامت و کاهش التهاب کبدی داشته باشد. این مطالعه روی موش‌ها نتیجه کاملا مثبتی داشته است.

۷) کاهش وزن

اگر در تهیه کامبوچا از چای سبز استفاده شود می‌توان از آن به عنوان دارویی برای لاغری استفاده کرد. در سال ۲۰۰۸ مشخص شد افراد چاقی که چای سبز را در رژیم روزانه خود قرار داده‌اند بیشتر از سایر افراد وزن از دست می‌دهند. وقتی این نوشیدنی مفید را با چای سبز درست کنید علاوه بر سایر فواید معجونی برای رفع مشکل چاقی نیز چاره‌ای اندیشیده‌اید.

۸) بیماری‌های قلبی

افزایش کلسترول در خون باعث ایجاد انواع بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. محققان طی تحقیقاتی در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به ارتباط کامبوچا و کاهش میزان کلسترول و تاثیرات مثبت آن‌ها در کاهش بیماری‌های قلبی پی بردند. میزان کلسترول و بیماری قلبی تحت تأثیر رژیم غذایی، ورزش، وزن، عادات شیوه زندگی و التهاب قرار دارند. با این حال، تحقیقات ذکر شده در اینجا نشان می‌دهد نوشیدن کامبوچا به کاهش خطر بیماری‌های قلبی نیز کمک می‌کند.

باید توجه داشته باشید که این مطالعات روی موش صحرایی انجام شده و برای اثبات این که کامبوچا خطر ابتلا به بیماری قلبی را در انسان کاهش می‌دهد، تحقیقات بیشتری نیازاست. کامبوچا دارای مزایای سلامتی بسیاری می‌باشد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید، تحقیق در این باره هنوز ادامه داشته اما برخی نتایج هنوز درباره انسان‌ها تأیید نشده و دانشمندان مطالعات گسترده‌ای درباره اثرات آن روی افراد انجام می‌دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید